ZASADA PODCZERWONYCH
Promienie podczerwone należą do zakresu spektrum elektromagnetycznego.  W paśmie niskich częstotliwości (promienie czerwone) dołączają się one w o pasma promieni widocznych. Promienie o częstotliwości długich fal są wysyłane przez każde źródło termiczne. Te promienie podczerwone posiadają tę właściwość, że ogrzewają wyłącznie ciało, na które natrafią. Emisja ciepła przez promienie podczerwone różni się więc znacznie od tak zwanej konwekcji, czyli ogrzewania powietrza otoczenia. I jest ona najbardziej zbliżona do naturalnej zasady ogrzewania przez słońce, która jest odbierana przez ludzi jako najprzyjemniejsze ciepło.


Zastosowanie promieniowania podczerwonego do ogrzewania zamkniętych pomieszczeń jest prawie tak stare, jak nasza cywilizacja. Już Rzymianie znali tę zasadę i wykorzystywali ją np. do ogrzewania przy użyciu pieców kaflowych, których przyjemne ciepło jest doceniane jeszcze obecnie. Promieniowanie podczerwone jako źródło ciepła  jest stosowane równień w halach, ale również w innych dużych pomieszczeniach. Ogrzewania promiennikowe (na promienie podczerwone) należą obecnie w przemyśle i działalności gospodarczej do sprawdzonych systemów. Przy tym wykorzystywana jest zasada fizyki, która mówi, że: Im wyższa temperatura źródła ciepła, tym niższy jest jej (niepożądany) udział konwekcyjny i tym większy jej (pożądany) udział promieniowania podczerwonego. Stosunek konwekcji do promieniowania podczerwonego przekazuje informację odnośnie jakości i wydajności systemu ogrzewania podczerwienią (promiennikowego).

Das Prinzip InfrarotOznaczenie wydajności system na podczerwień: wysokie temperatury w rurach. Dzięki temu zmniejsza się utrata wywołana konwekcją – udział promieniowania podczerwonego wzrasta. Jest to fizyczna zasada, która jest konsekwentnie realizowana w systemach firmy Kübler. Wynik: maksimum bezpośredniego ciepła w miejscu pracy.